Prosinec 2017

PF 2018

29. prosince 2017 v 8:27 | M.S.Martin |  Myšlenky R.S.
PF 2018

Kamarádi, přemýšlím, co (si) přát do nového roku, do roku 2018. Dumám a dumám, ale zatím nic Mrkající pojďme mrknout na najčastější přání a co si to vlastně sdělujeme.... (omluvte jednoduchý jazyk, kterým toto píšu, je brzo ráno a zaznamenávám to tu tak, jak mi to před chvílí přišlo...)

Zdraví....

Jo, tohle je asi nejčastější, co slýchám, když přijde nějaký gratulant k nějakému oslavenci.."Pepo, tak hlavně to zdravíčko!"
Máme naše zdraví někde na prvním místě v našich žebříčcích, že ho tak často zmiňujeme? Asi ani ne. Teda v tom smyslu, že bychom na něj nějak často mysleli (čest výjimkám...). Právě asi proto si pak všimneme, když ho nemáme a když se dostaví ne-moc. A tak si to zdraví přejeme navzájem. Přitom být zdravý je normální stav. Není to nic k čemu bychom měli nějak směřovat, nějak k tomu dozrát. Zdraví tu prostě je a je na nás, abychom mu nestáli v cestě a nechali ho jen "být". Takže, bychom si možná měli popřát: "Pepo, tak hlavně nestůj svému zdraví v cestě" (jenže ono to přestává být přáním, ale spíše nařízením až výtkou Smějící se, tak nevím, co s tím....Smějící se)

Tak nic, pojďme dál...

Štěstí...
uff, tohle bude oříšek Nevinný Tady si asi každý dosadí něco jiného. Být šťastný pro každého znamená něco zcela odlišného, každý štěstí hledá v něčem jiném. Zajímalo by mě tedy, když někdo někomu přeje štěstí, co si pod tím vlastně představuje a co mu to tedy konkrétně přeje...jenže.....zeptejte se některého gratulanta, když Vám přijde popřát: "co tím, Pepo, vlastně myslíš, když mi přeješ štěstí?" ....když se rovnou nepohádáte, zaplevelíte filozofickou debatou většinu oslavy. Napadá mě, že to musím určitě zkusit a příště se na to někoho zeptat. Odpovědi jistě budou (h)různé Mrkající Pokud však bude mít někdo podobný názor na štěstí jako já, a to takový, že je opět k dispozici tady a teď, máme ho v sobě a tudíž si ho není potřeba nějak přát (stačí si ho tu jen vyzvednout), tak odpada další bod přání, neboť si zase přejeme něco, co je naprosto běžné a k dispozici. Takže přeformulované přání na: "Pepo, tak hlavně už najdi v sobě to štěstí..." zase nějak nezní jako to, na co jsme v případě přání zvyklí Mlčící (O tom, že naše štěstí se nenachází ve věcech, které "máme". Nejsou za něj zodpovědní lidé, kteří vedle nás žijí, stejně tak nám ho nikdo cizí nemůže vzít a jsme za něj zodpovědní jen my sami, jsem psal na tomto blogu už mnohokrát, tak to sem nebudu znova motat Mrkající)

popojedem.....

Láska...

...asi se budu opakovat, zase si přejeme něco, co tady je. Tentokrát si dokonce přejeme to, co je naší podstatou. Úplně si říkám, do jakých absurdit jsme ta naše přání dovedli Mrkající Přejeme si ty "věci", které tu máme, které nás měrou vrchovatou obklopují a které přesto z nějakého důvodu míjíme, nevolíme je, a vzpomeneme si na ně zrovna (jen) při gratulaci, kdy je chceme někomu popřát a kdy asi chceme, aby je někdo přál i nám. "Pepo, tak ať máš hodně lásky k tomu zdravíčku a štěstíčku". Jakože můžeme mít lásku? Nebo ji můžeme nějak konat? Jak říkával strýček OSHO: "nemůžeš milovat. Láska nejde konat. Láska prostě je." Takže ve světle této skutečnosti bysme tomu našemu Pepovi měli spíše popřát: "Tak Pepo, ať cítíš všudypřítomnou lásku, kterou i jsi" ...hmmm, trošku kostrbaté, ne? Smějící se

Po zdraví, lásce, štěstí už přicházejí přání, která se liší samozřejmě (... jak jsem pozoroval) podle vnitřních prožívání jejich nositelů, takže kromě těchto nosných tří pilířu se objevují témata jako peníze, úspěchy v práci, ve škole, v soužití s partnery, rodinou, dosažení vytčených cílů atd. (dosaďte si každý sám, bohaté zkušenosti máme každý).
Já se domnívám, a má zkušenost je taková, že pokud se mi daří (pro)cítit lásku, nacházet štěstí, pak jsem i zdravý a všechna další výše zmiňovaná témata přicházejí tak nějak sama...

A to je právě to...Co (si) přát do roku 2018? Smějící se

Zkusím tedy trošku přeformulovat toho našeho Pepu (podobnost jména s Vašimi Pepy je čistě náhodná, necílil jsem na žádného Pepu, žádnému Pepovi ani nebylo, během psaní tohoto článečku (doufááám), ublíženo).
Místo "hodně zdraví, štěstí a lásky do nového roku" zkusím vyslovit toto přání:

Ať v nadcházejícím roce nestojíme v cestě našemu zdraví a pokud se nacházíme v nemoci, ať najdeme cestu k uzdravení. Ať i v dalším roce nacházíme štěstí v našem bytí a daří se nám nacházet to naše místo tady na Matce Zemi. Ať jsme schopni více a více vnímat lásku, která nás obklopuje a kterou jsme všichni naplněni. Mrkající

Mějte se krásně Mrkající