Mistr Osho promlouvá

20. ledna 2016 v 10:59 | Osho |  Zajímavosti odevšad :-)
Intenzivně a s vášnivou láskou poznávejte vše, co je, ale nevláčejte s sebou představy, které vám předali druzí. Zanechte je venku. Pro člověka kráčejícího duchovní cestou je to ta největší překážka. Bůh tam je, ale vy ho nevidíte, protože jste zaslepeni koncepty, které vám dala společnost. Bůh není žid, takže máte-li židovskou představu o bohu, nikdo ho nenajdete. Povím vám krásný příběh o súfijském mystiku Fáridovi:
Jedné noci se mu zdálo, že se z milosti Alláha dostal do ráje. Byla tam překrásná výzdoba, všude svítila světla a voněly květiny - zjevně se konala nějaká oslava - a hrála hudba. Mystik se zeptal: "Copak se tu děje?"
Odpověděli mu: "Bůh má narozeniny, tak oslavujeme. Přišel jsi v pravou chvíli."
Mystik si stoupl pod strom, aby viděl, co se děje, protože po cestě kráčel dlouhý průvod. kolem jel muž na koni a mystik se zeptal: "Kdo je to?" Odpověděli mu: "Ty ho neznáš? To je přece hazrát Muhammad." Za ním kráčeli miliony lidí a mystik se zeptal: "Kdo jsou ti lidé?" Odpověděli mu:"Jsou to muslimové, Muhammadovi následovníci."
A pak se objevil Ježíš a šly za ním miliony lidí. Potom šel Kršna ve svém zlatém voze a také měl miliony následovníků. A tak to šlo dál a dál....zdálo se, že průvod nemá konce.
Pak přijel stařík na oslu a za ním už nešel nikdo. byl úplně sám. Fárid se při pohledu na něj rozesmál - stařík byl úžasný, ale neměl žádné následovníky. A proč jel na oslu? Mystik se zeptal:
"Kdo jsi, pane? Viděl jsem Muhammada, Krista, Kršnu, Mahávíru, Buddhu - ale kdo jsi ty? Vypadáš dost legračně. A nikdo za tebou nejde."
Stařík posmutněl a řekl: "Víš, já jsem bůh. A dnes mám narozeniny. Ale z některých lidí se stali muslimové, z dalších jsou křesťané, jiní jsou židé, hinduisté - a se mnou nikdo nezůstal."
"Od této chvíle už nejsem muslim. ten sen mi odhalil naprosto zásadní věc. Nechci patřit k organizovanému náboženství. Jsem prostě sám sebou. Chci být s bohem. budu ho následovat aspoň já."
Pokud máte určitou představu o bohu, nikdy ho nespatříte. vaše představa se stane překážkou. Zbavte se všech představ, jaké jste nashromáždili ve vnějším světě. teprve potom se můžete vydat na cestu do svého nitra.
Osho (z knihy "Žijte podle svého")
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama