Tellington TTouch

21. března 2015 v 11:19 | R:S. |  Myšlenky R.S.
Přátelé Usmívající se

před nedávnem jsem Vám slíbil, že se s Vámi podělím o zajímavou a krásnou tréninkovou techniku (asi nejen) domácích mazlíčků. Přál jsem si, aby na tomto blogu bylo k vidění mnoho krásných a mírumilovných záležitostí a to se přesně teď stane. Usmívající se
Úplně zde asi nebudu vysvětlovat, co vlastně je metoda TTouch, jak se dělá, ale jen pro úplný úvod se ji pokusím definovat, podrobnější informace, včetně kontaktů Vám přinesou následující internetové stránky:


Takže úvodem. Budu citovat autorku blogu (Marti promiň, ale vlastními slovy by to bylo na dlouho a já se za chvilku rozepíšu o osobním postoji Smějící se ) a řeknu Vám, že se jedná o druh respektuplného způsobu práce se zvířaty, který jim pomáhá překonat různé zdravotní, mentální i emocionální problémy. TTouch rozeznává neoddělitelné spojení mezi držením těla a chováním a využívá práci s tělem, různé metody vodění, trénink přes překážky a specifické pomůcky k uvolnění napětí a navození pocitu klidu, uvolnění a pohody. To v zápětí pomáhá rozvinout zvířatům sebedůvěru, sebekontrolu a umožní jim překonat jejich instinktivní a často ustrašené reakce.

Takže jdeme na to Usmívající se začnu tím, že tato metoda se věnuje spojení mezi držením těla a chováním. Myslím, že je to stejné jako u lidí a tak si dovolím drze přidat, že při správném držení těla dochází k významnému zlepšení nálady a v důsledku mentálního působení (a zase ta psychosomatika) ke zlepšení zdravotní situace, imunity. Takto to máme my lidé. Většinou si můžeme všimnout, že když máme blbou náladu, svěsíme nevědomě ramena, nic nás nebaví, a třeba se nakonec i rozstonáme. Nebo když nás něco bolí, pak máme blbou náladu, "nemocný" postoj atd.Jenže ono to funguje i obráceně tzn. správným držením těla dokážeme vědomě ovlivnit náladu a zdraví. Neodpustím si odbočku k panu Mirzakarimovi Norbekovovi, který si této spojitosti mezi náladou, držením těla a celkovým zlepšením zdraví všímá ve své knize "jak se zbavit brýlí, aneb zkušenosti hlupáka". On používá termín "svalový korzet", kdy (když to zkrátím...) správným držením těla, narovnanými zády, zataženým břichem a úsměvem na rtech vědomě ovlivňujeme a vylepšujeme zdravotní stav, náladu.... (...no tak to bylo hodně ve zkratce, doporučuji si knihu přečíst, aby bylo jasné, jak to funguje....nebo mi můžete věřit.....brýlí jsem se zbavil.....) Usmívající se

Takže pokud chceme mít doma veselé zdravé zvířátko, bod pro TTouch, který této oblasti věnuje velkou pozornost.

Ono vůbec, celá tato metoda je založena na lásce a přijetí vašeho domácího mazlíčka. Člověk se na vědomé úrovni vždy rozhoduje na základě lásky nebo strachu. Není důvod se domnívat, že by to zvířátka měla mít jinak. Když si budu moci vybrat, jestli mě náš pejsek poslechne proto, že se mě bude bát, nebo proto, že mě bude mít rád a udělá to s radostí, pak, dámy a pánové, další bod pro TTouch.

Nebudu tu popisovat proces změny postojů zvířátka, jejich chování, ale zaměřím se na to, jak to mění postoj můj, jakožto průvodce domácího mazlíka. Už jen to, že jsem se dostal k této metodě (děkuji) a k trenérce této metody (děkuji), která se věnuje zvířátkům (aspoň si myslím) většinu svého času, pro mě znamenalo zásadní změnu v postoji ke zvířatům. Od první hodiny, chceme-li to tak nazývat, se veškerý kontakt nese v atmosféře plné klidu a energie, kdy jste přítomni a bdělí se svým zvířátkem. A nemyslím tím, že jste s ním fyzicky přítomní, myslím tím, že jste s ním mentálně a všímáte si toho spojení a toho, jak proudí společná energie, kterou se učíte vnímat. A o tom to je. Být se zvířátkem, všímat si jakou má náladu a podle toho s ním pracovat, poznat, když už toho je moc, kde co ubrat, kde přidat a tak dále. To je základem pro každodenní soužití nejen se zvířátky, ale s lidmi, v každém vztahu, v každé interakci.

Už teď se dá krásně pochopit, proč píšu to, že to mění i mě. Možná právě především mě. Možná zde jde hlavně o to, abyste se naučili být se zvířátkem v klidu a tím klidem dodat pejskovi, kočičce, pavoukovi (nepřeháním...) trochu toho vašeho klidu. Dát mu tímto způsobem najevo "jsem tu s Tebou", "vím, že to bolí, jsem tady, jsme v tom spolu", "rozumím, že tě rozčilují velký chlapi, podíváme se na to spolu a zvládeneme to", "chápu, že se ti nelíbí ten traktor, ale dáme to".

....Když si jen uvědomíte, kolik zloby se dá přenést na psa jen vodítkem, které jako bleskosvod "vodí" vaše emoce přímo na jeho kšíry dotýkající se jeho těla. Všímáte si někdy jak vodítko vodí vaše emoce?

Do chvíle, než jsem začal s TTouch bych nevzal do ruky pavouka....už jo. Viděl jsem jak po TTouch měnil barvu náš chameleon, který byl po vážném úrazu a jak se mu ulevilo už jen tím, že se ho někdo dotýkal a byl s ním - u chameleonů je to krásně vidět, když mění barvy v závislostech na náladě a my v té době, jeho zelenou, kterou jsme znali z těch chvil, kdy měl dobrou náladu, už dlouho neviděli....(a všude se přitom dočtete, jaký jsou stresoři a nemají rádi doteky)

Takže když to shrnu do závěrečného odstavce. Zvířátka se pomocí této metody naučí zvládat stres, bolest, nepohodu, mohou se lépe koncentrovat na výcvik poslušnosti a hlavně pochopí, že je někdo chápe. Že se jim někdo snaží porozumět, že je někdo s nima nejen fyzicky.
Lidé se učí respektu ke zvířatům bez rozdílu srsti či opeření. Učí se být v klidu v zátěžových situacích, učí se být přítomní teď a tady se zvířátkem.

A to je 1000 bodů pro TTouch.

Samozřejmě se nejedná o metodu, která by fungovala za všech okolností u všech zvířat, ale taková metoda, domnívám se, neexistuje. Jeden příklad za všechny je náš potkánek, budiž mu lehká zem. Ten na sebe nenechal sáhnout nikoho a nikdy a nepohnul s ním ani TTouch. TTouch nemůže být asi účinný v případě, kdy páníček není v pohodě, cloumá s ním zlost, agrese. Ale to je zase v mých očích o důvod víc, proč se vydat právě tímto směrem, protože tohle TTouch mění.

Chcete-li se vydat na společnou cestu se svým domácím mazlíkem, ať už je jím kdokoliv, a Marta (viz horní odkaz) by Vám řekla o rozličných zvířátkách, které TTouch dokonce vyžadují, pak by toto mohla být pro vás jedna z možností. A ostatně, vyzkoušením nic neriskujete, maximálně to, že se vám to nebude líbit a budete se věnovat svému zvířátku jinak Usmívající se

Na tomto blogu nebudu psát nic, co bych neměl vyzkoušené na vlastní kůži. Vždy se jedná o vlastní zkušenosti a prožitky. Tlapku na to Usmívající se

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama